Przemoc rówieśnicza pod lupą prawa

Ten scenariusz zajęć przeznaczony jest dla uczniów / uczennic klas 4-8 szkoły podstawowej oraz w pierwszych klasach szkoły ponadpodstawowej. 

Cel zajęć:

Zapoznanie uczniów z konsekwencjami prawnymi przemocy rówieśniczej oraz procedurami reagowania na przemoc obowiązującymi w szkole, wynikającymi zapisów prawa polskiego, ze Standardów Ochrony Małoletnich i zapisów statutu szkolnego.

 Przebieg zajęć:

  • Uczniowie otrzymują kartki z papieru, mają za zadanie dokończyć stwierdzenia:

✔ Jeśli coś jest zakazane przez prawo, to oznacza, że……
✔ Szkoła ma swoje procedury po to, by …
✔ Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada ….

  • Podział klasy na grup. Proponowany sposób podziału na grupy:
  1. Odliczanie
  2. Losowanie kolorów, klocków
  3. Składanie Uczniowie losują rozcięte kawałki papieru z dowolnym napisem, cytatem, obrazkiem. Dzieci losują. Osoby, których puzzle pasują do siebie, tworzą grupę.
  • Praca nad przypadkiem. Każda grupa otrzymuje opis przypadku przemocy rówieśniczej, ma za zadanie zapisać co należy zrobić w danym przypadku.
  1. „Co powinna zrobić osoba, która widzi taką sytuację,
  2. „Co powinna zrobić osoba, która doświadcza przemocy”

Przypadek 1

Kuba jest uczniem klasy 6. Od kilku tygodni na grupie na WhatsAppie pojawiają się memy i przerobione zdjęcia z jego twarzą. Kilku uczniów regularnie pisze o nim obraźliwe komentarze i wyśmiewa jego wygląd.
Kuba przestał udzielać się na lekcjach, rzadziej przychodzi do szkoły, unika kontaktu z kolegami, siedzi sam, na przerwie nikt z nim nie rozmawia.

O sprawie wie kilku uczniów z klasy, ale nikt nie zgłosił tego

Przypadek 2

Natalia jest uczennicą klasy 7. Kilku uczniów z równoległej klasy regularnie zaczepia ją na przerwach – popychają ją, zabierają jej rzeczy i raz zniszczyli jej notatnik. Natalia boi się zgłosić sprawę, ponieważ sprawcy grożą jej, że „będzie jeszcze gorzej”, jeśli powie o tym nauczycielowi.
Sytuację zauważył jeden z uczniów, ale nie wie, co powinien zrobić.

  • Podsumowanie pracy w grupach, odniesienie do zapisów dotyczących przemocy rówieśniczej w statucie szkoły i Standardach Ochrony Małoletnich:
  1. przemoc fizyczna i niszczenie rzeczy mogą mieć konsekwencje prawne,
  2. groźby są formą przemocy i nie wolno ich ignorować,
  3. szkoła ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo osobie pokrzywdzonej,
  4. zgłoszenie przemocy uruchamia określoną procedurę
  5. Zgłoszenie przemocy to nie „donoszenie”, ale możliwość pomocy osobie pokrzywdzonej i obniżenie poziomu przemocy rówieśniczej w szkole
  • Dyskusja - odpowiedzi na pytania
  • Podsumowanie